Yüksek Hızda Fotoğraf Çekimi

Yüksek Hızda Fotoğraf Çekimi

Çekimlerinizde enstantane tercihiniz çok önemlidir. Standart lenslerle, günlük fotoğraf çekimlerinde, hızınızın 1/50den 1/125 saniye arasında olması motion blur’u (harekette bulanıklık veya kameranın titremesi) engelleyecektir. Bununla beraber enstantane hızını en az saniyenin 1/500′ine ayarlarsanız, artık hızlı enstantanenin avantajlarından biri olan donma eylemini fotoğraflarınızda görebilirsiniz. Yüksek hızda fotoğraflarda (özellikle spor fotoğrafçılığında) fotoğrafların net olması çok önemlidir. Ancak enstantane hızını artırmanız, diğer ayarlarda değişiklikler yapmanızı gerektirecektir. Yani enstantaneyi yükselttiğiniz zaman zaman zaman diyaframı daha fazla açacak, zaman zaman da ISO ‘yu yükseltme ihtiyacı ihtiyacı hissedeceksiniz.

Bazen saniyenin sadece yüzde birlik bir dilimini kapsayan etkileyici bir anı çekmek çok zor olabilir. Bu gibi durumlarda birçok fotoğrafçı çekimlerinde “sequence” denen yani birbiri ardına fotoğraf çekme modunu kullanırlar. Bu özelliği olan fotoğraf makinelerinde çektiğiniz birçok fotoğrafı sonradan inceleyebilir ve yeterli keskinliği olmayan ya da gereksiz fotoğrafları silebilirsiniz.

Eğer bir kızın dalgalanan saçlarını ya da bir bardağa suyun doldurulmasını çekmeniz gerekiyorsa flash kullanmanız gerekir. Birçok fotoğrafçı flashlerı hareketleri dondurmak için stüdyolarında ışık kaynağı olarak kullanırlar. Flashlar veparaflashlar saniyenin 1/800 ve 1/2000′i kadar açık kalabildiği için ve siz de genelde diyagramı f-8′e ayarladığınız için resimdeki her şey jilet keskinliğinde olacaktır.

 

happy wheels

Posted on Mayıs 15, 2015 in Blog

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top