Yeni Başlayanlar için Fotoğraf Çekim Teknikleri

dugun fotografi (19)

Birkaç gün karşılıklı bakıştık kendisiyle sonrasında ise elimden düşmedi. Devamlı çektim, ne var ne yok fotoğrafladım.

İşte size ilk tavsiyem bu; tatmin olana kadar durmayın ve devamlı çekin.  

Bir fotoğrafın iyi ya da kötü olduğu görecelidir. Birine harika gelen bir görüntü diğeri için anlamsız ve değersiz olabilir. İşte bu yüzden de kendi doğrularımızı kendimiz belirlemeliyiz, hoşumuza gideni keşfetmeliyiz.

Diyelim ki yeni bir DSLR yani profesyonel bir fotoğraf makinasına sahip oldunuz. Bence ilk yapacağınız şey uzun bir süre ( ki bu süre kendini belli eder) otomatik modu kullanmak. Işık ve kompozisyon üzerine epey şey öğreneceksiniz ve bu otomatik mod size yetmemeye başlayacak.

İşte ilk pozlama olayını keşfettiğim fotoğraflar bunlar..

ukarıda Canon ve Nikon fotoğraf makinalarına ait iki görüntü var. Canon’larda yeşil küçük bir kare, Nikon’lar da ise Auto yazan mod, adı üzerinde otomatik mod oluyor. Ama iş esas M moduna yani manuel moda geçtiğimizde başlıyor.

Basitçe anlatmaya çalışacağım. Öğrenmeniz gereken 3 değişken var ve bu üç değişkenin aldığı değerlere göre çektiğimiz fotoğrafın pozlamasını yapmış oluyoruz.

Bu üç değişken; diyafram açıklığı (aperture), pozlama süresi veya Perde hızı (shutter speed) ve film ASA’sı (ISO). Bu üç unsurun birbirleriyle kombinasyonunu doğru bir şekilde yaptığınızda doğru pozlama yapmış oluyorsunuz. 

 

happy wheels

Posted on Kasım 14, 2014 in Blog

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top