Flaşın Çocuklara Zararları

Flaşın Çocuklara Zararları

Özellikle ilk kez bebek sahibi olan anne ve babalar bebeklerinin her anını ve gelişimini fotoğraflamak is­teseler de bu bazı sakıncaları beraberinde getiriyor.

Bu sakıncalar ise bebeğin göz sağlığı ile ilgili. Uz­manlar, yeni doğmuş bir bebeğin görme yeteneğinin ilk üç ay içinde %50, altı ay içinde ise %90 ora­nında geliştiğini hatırlatarak görme yeteneğinin tam olarak gelişmediği bu dönem zarfında bebeklerin ani ışık parlamasından uzak tutulması gerektiğini belir­tiyorlar.

Bebeğin fotoğrafı çekilirken yüzüne patlatılan flaşın görme kayıplarına yol açması, bilimsel açıdan tam olarak ispatı yapılabilmiş bir konu değil. Miyop ve­ya hipermetrop gibi göz kusurlarına yol açmıyor. Ancak yine de birtakım riskler taşıyor. Uzmanlar ani ışık parlamasının bebeklerin gözlerinin retina kıs­mında bulunan ‘makula’ bölgesine etki etmesi duru­munda, gözle ilgili birtakım sorunların ortaya çıka­bileceğini belirtiyorlar.

Bebeğin görme yeteneği, ancak 3 yaşını doldurdu­ğunda yüzde 100′e ulaşıyor. Bu nedenle de bebekle­rin fotoğraflarını çekerken mümkün olduğunca flaş kullanmamak gerekiyor.

Uzmanlar illa flaş kullanılmasını gerektiren durum­larda ise, (örneğin gece çekimlerinde) bebeğin fotoğ­rafının bebek başka bir tarafa bakarken ya da uyur­ken çekilmesinin doğru olduğunu belirtiyorlar.

happy wheels

Posted on Mayıs 15, 2015 in Blog

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top