Dış Çekim Ne Zaman Yapılır ?

Öncelikle genel anlamda fotoğrafın hangi saatlerde güzel çıkacağına değinelim: Gündüz dış mekanda çekeceğiniz bir düğün fotoğrafı, mümkünse öğlen saatlerine denk gelmemelidir. Mevsimlere göre saatleri değişse de güneşin en dik geldiği zaman dilimi olan öğlen saatleri, fotoğraf çekimi için en tehlikeli zamanlardır. Güneş tam tepeden geleceği için göz altlarındaki gölgeler, yüzdeki ışık patlamaları ve düğün çekiminde de gelinliğin patlaması genelde kaçınılmaz olur. Bu yüzden en doğru ışık ile çekim için öğleden önce hatta sabah güneş doğduktan hemen sonraki saatler ve gün batımına 1-2 saat kala olan saatler en berrak görüntüleri verir.

Gün batımının eşsiz büyülü etkisini kullanarak bir çekim yapacaksanız bilinki zamanla yarışacaksınız. En etkili ve en uzun gün batımı en uzun mevsim saatinde bile en fazla 15 dakika sürer. Çekeceğiniz yeri ve güneşin açısını önceden hesaplayıp konum almadıysanız gün batımında düzgün fotoğraf çekmeniz tesadüflere kalmıştır. Güneş doğarken de aynı etkiler görülebilir olsa da her açıdan gün batımı daha verimli ve enfes kareler veren saatlerdir. En önemli sebebi ise aydınlıktan karanlığa doğru her anı yaşayarak ve görerek fotoğraflayabilirsiniz. Işık tercihinizin kontrolü doğan bir güneşe oranla daha kolaydır.

Elbette güneşin doğuşunda da (ışık anlamında) gün batımıyla aynı etkiler alınır fakat bu tam olarak ne çekeceğiniz ile ilgili bir durum. Şehrin kalabalığı ve insanların uyanık olması işinize gelmiyorsa tabiki sabah saatleri gibisi yok. Sabah saatlerinde sis ve çiğ düşmesi, bir çok manzara olayında çok farklı etkiler oluşturabilir. Deniz üzerini kaplamış sis bulutu daha çok sabah saatlerinde görülür.

happy wheels

Posted on Şubat 25, 2015 in Blog

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top